Jak vybrat správnou fasádní barvu?

14. listopadu 2017 | 18:01
Základní typy fasádních barev jsou silikonová, silikátová, akrylátová (disperzní). Každý z těchto typů je vhodný pro jiný typ podkladu a zároveň rozdílně odolává vlhkosti či UV záření.
Výběr správného typu barvy je jen polovinou úspěchu / Shutterstock

Pokud budete při výběru a nanášení fasádní barvy postupovat správně, vydrží Vám radost z nového nátěru až 15-20 let, v opačném případě můžete již za rok pozorovat na svém domě usazování řas, praskliny či vlhkost.

Silikonové barvy

Tato skupina barev platí za jakési „luxusní“ řešení, čemuž zároveň odpovídá její cena. Tyto barvy lze namíchat do široké škály odstínu a zároveň mají, jako jediný typ fasádních barev, možnost lesklého odstínu. Zároveň, silikonové fasádní barvy jsou vysoce odolné proti znečištění, mají vysokou vodoodpudivost a méně často u nich dochází k praskání. Další výraznou výhodou je snadné nanášení.

Silikonové barvy lze použít na celou řadu podkladových materiálů, ať už se jedná o kámen, cihlu, omítkové směsi či staré nátěry.

Silikátové barvy

Se silikátovými barvami se, pro jejich specifické vlastnosti, můžete často setkat na historických budovách. Pokud se budete procházet v historické části nějakého města, je velmi pravděpodobné, že na fasádách těchto domů najdete právě silikátovou barvu, která byla zároveň často používána i pro zhotovování kreseb na fasádách těchto nemovitostí. Sami se tak můžete přesvědčit o dlouhé životnosti tohoto typu barev (silikátové barvy byly hojně používány již v 19. stolení našeho letopočtu).

Silikátové barvy mají skvělou paropropustnot, hodí se tedy do objektů s vyšší vlhkostí či objektů se špatně řešenou izolací. Silikátová barva vyžaduje podklady obsahující křemík, tj. vyzrálé štukové omítky, silikátové barvy apod.

Akrylátové barvy

Tento typ barev je v současné době nejpoužívanější, hlavně z důvodu jejich cenové dostupnosti. Jsou vhodné na doby v dobrém technickém stavu, zejména pak novostavby. Akrylátové barvy lze namíchat prakticky do jakéhokoliv odstínu. Nevýhodou akrylátových barev je jejich náchylnost ke znečištění. U akrylátových barev přitom nedochází k tzv. samočistícímu mechanismu při dešti, jako je tomu u silikonových barev. Akrylátové barvy mají rovněž horší paropropustnost, jsou tedy opravdu vhodné pouze u nemovitostí s dobře řešenou izolací. S ohledem na sníženou paropropustnost, s akrylátovými barvami se zřídka setkáte u nemovitostí zateplených minerální vatou, naopak skvěle se hodí na nemovitosti zateplené polyesterem. I akrylátové barvy jsou vysoce odolné proti dešti, znečištěnému ovzduší a UV záření.

Co dále rozhoduje o tom, jak dlouho Vám bude fasáda sloužit?

Výběr správného typu barvy je jen polovinou úspěchu.

Druhou polovinu tvoří:

  • kvalita podkladu (zbavení nečistot, nerovností, odmaštění)
  • kvalita nanášení barvy
  • pravidelná údržba (odstraňování nečistot, řas, plísní, zapravování prasklin
— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce magazinplus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové cestovatele

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...