Porovnáváte tepelná čerpadla podle ceny? Pozor, abyste se nespálili

23. ledna 2018 | 17:26
Vyšší pořizovací cena tepelného čerpadla nemusí nutně znamenat vysoké marže prodejce. Naopak, připlácíte si zpravidla za kvalitnější konstrukční řešení, vyšší výkon, nižší provozní náklady, delší životnost apod.
Další 1 fotografie v galerii
Vyšší pořizovací cena tepelného čerpadla nemusí znamenat vysoké marže prodejce / Abeceda-cerpadel.cz

Na druhou stranu, pořízení tepelného čerpadla s velmi nízkou pořizovací cenou pro Vás může představovat začátek série „překvapení“, na jehož konci budou dodatečné celkové náklady v řádu desítek tisíc korun, vyšší než očekávané náklady na elektrickou energii a „pachuť“ z toho, že tepelné čerpadlo nedokáže doručit to, co od něj očekáváte.

Pojďme si výše uvedené ukázat na konkrétních číslech

Za příklad si vezmeme tepelné čerpadlo v pořizovací ceně 180 000 Kč původem ze Švédska a tepelné čerpadlo s pořizovací cenou 80 000 Kč původem z Číny. Sledovat budeme tyto ukazatele:

 • výkon ohřevu vody
 • topný faktor
 • maximální výstupní teplota vody
 • záruky
 • provozní náklady

V galerii naleznete tabulku, kde jsou uvedeny hlavní parametry telepných čerpadel, a také kompletní pořizovací a provozní náklady telepných čerpadel. Nyní si pojďme z uvedených čísel, které jsou na obrázku, uvést to nejzásadnější. Rozdíl v celkových pořizovacích nákladech tepelného čerpadla ze Švédska a čerpadla z Číny je 19 550 Kč, rozdíl v ročních provozních nákladech pak 4 680 Kč. Vyšší vstupní investice se tedy majitelům tepelných čerpadel ze Švédska vrátí na nižších provozních nákladech v horizontu cca 4 let, po uplynutí této lhůty již majitel čerpadla ze Švédska pouze „vydělává“.

Zkušenosti ze zmiňovaného Švédska pak ukazují, že životnost čerpadel může, při pravidelném servisu a správném používání, přesáhnout hranici 20 let. Jedná se přitom o produkty uvedené do provozu na začátku devadesátých let, tj. u dnešních moderních tepelných čerpadel je možné očekávat životnost ještě delší, samozřejmě pod podmínkou pravidelného servisu, poctivé údržby a správného užívání, stejně jako správného dimenzování čerpadla.

Další výhodou, kterou disponují tepelná čerpadla původem ze zemí jako jsou Švédsko, Rakousko, Německo, Francie apod. je ocenění Evropskou značkou kvality Q, která určuje standardy čerpadel napříč Evropou. Zdroj: Abeceda-cerpadel.cz.

V případě, že tepelné čerpadlo disponuje tímto oceněním, má majitel garantováno, že:

 • parametry uváděné na čerpadle odpovídají skutečnosti, což ověřuje registrované technické centrum (v případě České republiky Strojírenský zkušební ústav, s.p. v Brně). V rámci testování podstupuje tepelné čerpadlo i několik pevně stanovených zkoušek
 • dovozce či výrobce poskytoval má dostatečnou technickou podporu a zároveň disponuje vybudovanou servisní sítí s reakční dobou do 24 hodin
 • hlavní komponenty jsou ve shodě s mezinárodními i národními předpisy
 • akustický hluk tepelného čerpadla za provozu nepřevyšuje stanovenou úroveň
 • tepelná čerpadla jsou dodávána s návodem v národním jazyku
 • na tepelné čerpadlo se vztahuje záruka dodávek náhradních dílů nejméně po dobu deseti let
 • tepelné čerpadlo dosahuje minimálních hodnot efektivnosti COP, a to:
 • 4,3 u čerpadel země/voda
 • 5,1 u čerpadel voda/voda
 • 3,1 u čerpadel vzduch/voda
 • 4,3 u čerpadel přímé odpařování/voda

Více informací o Evropské značce kvality Q najdete na této stránce.

— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce denikPlus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní bystřiny i divoká zvěř hned za humny

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní...

Znáte italské regiony? Představíme vám ty...

Otmuchowské jezero leží jen kousek od českých hranic a...

Už jste zkusili virtuální cestování? Daleké kraje můžete...

Nemůžete se dočkat sluníčka? Ostrov na jihu Evropy zahajuje...

Znáte Prýgl? Oblíbené přehrada vybízí ke sportu i rekreaci