Jaké diety vám prospívají a jaké vám škodí?

22. července 2019 | 15:59
Diety jsou stále velmi populární. Existuje mnoho typů diet a mladé dívky dnes často zkoušejí diety některých známých osobností. Ne všechny diety ale tělu prospívají. Některé vám mohou i nenávratně poškodit zdraví.
Podle výživových odborníků je při hubnutí nejdůležitější silná vůle / deníkPlus.cz

V hubnutí se neustále objevují nové trendy, ale navzdory tomu naše populace tloustne. To může být způsobeno nejen nedostatkem fyzické aktivity, ale také špatnými dietami u lidí, kteří chtějí co nejrychleji zhubnout několik kil. Volí tak mnohdy až drastické diety, které jim mohou poškodit zdraví.

Odborníci radí

Podle výživových odborníků je při hubnutí nejdůležitější silná vůle. Nárazové hladovky se vám nevyplatí. Nejlepší je pravidelnost a dodržování zásad zdravého stravování. Zvolením nezdravé diety si jen poškodíte organizmus a zatížíte ho zdravotními riziky. Proto je důležité také znát svůj zdravotní stav a na základě něj pak přizpůsobit hubnoucí plán. V konečném důsledku většině lidí stačí omezit příjem tuků, sladkých jídel a vod, vyhnout se nezdravým jídlům z fast foodů a dopřát si alespoň hodinovou aktivitu denně. Co takhle příště vystoupit o zastávku dřív a zbytek dojít pěšky?

Zdravé diety

Navzdory tomu, že mnoho lidí ví, co by pro zhubnutí měli dělat, nedělají to. A nejraději by zhubli hned teď. Do diety se nehrňte po hlavě a ideálně se nejdřív poraďte s odborníkem.

Dash dieta

Dieta speciálně vytvořena pro ty, kteří mají vysoký krevní tlak. Je ale vhodná i pro ostatní, protože omezuje sůl a nezdravé tuky. Základem této diety je zejména ovoce a zeleninaa strava bohatá na bílkoviny. Ale nezapomíná ani na celozrnné potraviny, nízkotučné mléčné výrobky, maso, ryby, luštěniny nebo ořechy. Výhodou je, že se dá držet trvale bez nežádoucích efektů. Navíc je vhodná, pokud se chcete začít zdravě stravovat. Všechny potraviny potřebné k této dietě najdete často i v akci v Albertu a nemusíte se tak bát, že za zdravé jídlo utratíte hodně peněz.

Středomořská dieta

Tato dieta je založena zejména na čerstvosti. Ovoce, zelenina, ryby nebo olivový olej, tedy potraviny, které obsahují „zdravé tuky“. Je tu však trochu omezená konzumace masa a mléčných výrobků, stejně jako alkoholu. V této dietě jde hlavně o změnu životního stylu a není tak vhodná pro jednorázové hubnutí. Nemusíte se ale přísně držet stanoveného jídelníčku, měli byste sledovat hlavně co a jak jíte a kolik toho sníte. Důležité je také, stejně jako u každé diety, přizpůsobit výběr potravin svému zdravotnímu stavu.

Škodlivé diety

Bohužel existuje i celá řada diet, které vám spíš uškodí, než pomohou. Sice fungují, ale vašemu zdraví určitě neprospějí.

Monodieta

Trendem poslední doby je tato dieta spočívající v jezení jen jedné potraviny při každém jídle. Na druhou stranu jí ale můžete sníst neomezené množství. Na první pohled to možná nezní tak špatně. Navíc vám stačí si například v Albert akci nakoupit několik druhů zeleniny a máte vystaráno. Cílem této diety je spíše očista organizmu než hubnutí, avšak dopad na váhu je velmi rychlý. Většinou se konzumují rostlinné produkty nebo rýže. Bohužel ale tato dieta vede k opravdu velkému nedostatku potřebných živin.

Dieta 5:2

Systém této diety je založen na tom, že 5 dnů v týdnu jíte normálně a 2 dny pak držíte půst. Bohužel její účinnost není prokázána a dlouhodobý půst vaše tělo nemůže vydržet. Není zvyklé si odepřít jídlo, zejména pak po dvou dnech bez něj se stane jen to, že těch zbylých 5 dní se nebudete moct dojíst a budete si vytvářet zásoby na dva dny půstu.

Diety jsou často velmi lákavé jako rychlé řešení. Radíme ale hubnout s rozumem a raději pomaleji. Existuje i mnoho extrémních metod hubnutí jako například vatová dieta nebo breathariánská dieta, která spočívá v tom, že jídlo k životu vlastně vůbec nepotřebujete a její příznivci se živí vzduchem. Takovéto praktiky určitě nedoporučujeme, mohou vést k nenávratnému poškození zdraví až ke smrti.

Buďte s dietami opatrní a raději se poraďte s výživovým poradcem. Určitě mějte pod dohledem i svůj zdravotní stav, abyste tomu dietu mohli přizpůsobit. A rychlé hubnutí hoďte za hlavu.

— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce denikPlus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Ať nemusíte na letišti přebalovat kufry. Několik cenných rad, jak s elektronikou do letadla

Ať nemusíte na letišti přebalovat kufry. Několik cenných...

Na výlet do Plzně i s dětmi: Koupání v rybníce, za...

Poznejte zapomenutý ostrov Chorvatska, kde na vás dýchne klid...

Úchvatná místa Krkonoš, která letos určitě musíte vidět

Pozoruhodné Japonsko. Co všechno jste možná netušili o Zemi...

Poznejte polský Hollywood. Město s poněkud temnou minulostí