Povinné ručení na motorku: V čem se liší a co ovlivňuje jeho cenu?

19. ledna 2020 | 15:41
Láká vás svoboda a adrenalin spojený s jízdou na motorce? Jak jste se jistě mnohokrát na silnicích na vlastní oči přesvědčili, rozhodně nejste sami. Pokud však uvažujete o koupi vlastní mašiny, pamatujte na to, že vám samotný stroj, helma a oblečení nebude stačit.
Stejně tak jako u pojištění automobilu se cena povinného ručení u motorky odvíjí od jejího výkonu a objemu motoru / Shutterstock

V první řadě si totiž ke své nové či ojeté motorce musíte sjednat povinné ručení. Zákon zákon č. 168/1999 Sb., podle kterého se musí povinně platit pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, se totiž vztahuje i na motorky.

K čemu slouží povinné ručení?

Stejně tak jako v případě auta a jiných motorových vozidel funguje povinné ručení na motorku. Pokud při jízdě zaviníte nehodu, pojišťovna za vás zaplatí škody, které způsobíte jejím ostatním účastníkům, ať už na zdraví nebo na majetku. Tímto způsobem chráníte nejen ostatní řidiče na silnici, ale i sebe, jelikož nebudete muset zaviněnou škodu hradit z vlastní peněženky. Jak už jsme zmínili, tento typ pojištění je ze zákona povinný, jeho cena se však může dost lišit. Co ji ovlivňuje?

Chcete sezónní nebo celoroční?

Počasí v České republice bohužel neumožňuje motorku využívat po celý rok. Z toho důvodu si motoristé mohou vybrat, zda si budou platit pouze sezónní pojištění na dobu, kdy s ní skutečně jezdí, nebo klasické celoroční. Obě varianty přirozeně mají svá pro a proti, proto se na každou podíváme zvlášť.

Sezónní pojištění

Aby pojišťovny vyhověly poptávce, rozhodly se kromě běžného povinného ručení pro motorky nabízet i takzvané sezónní pojištění. Funguje to vcelku jednoduše, vy sami si vyberete na které měsíce chcete svou motorku pojistit a v tomto období s ní můžete s klidným svědomím jezdit. Jakmile však tato doba uplyne, musíte ji nechat v garáži, a to i navzdory tomu, že bude pěkné počasí. 

Celoroční klasika

Tak jako v případě automobilu můžete svou motorku pojistit klasicky celoročně. Výhodou je, že nebudete nijak omezeni dobou, takže pokud se vyčasí, můžete vyrazit na silnici i mimo sezónu. I když by se mohlo zdát, že celoroční pojištění bude oproti tomu sezónnímu dražší, často tomu tak není, proto je potřeba si jeho cenu velmi dobře propočítat.

Jaký je výkon a objem motoru motorky?

Stejně tak jako u pojištění automobilu se cena povinného ručení u motorky odvíjí od jejího výkonu a objemu motoru. Čím je tedy stroj silnější, tím vyšší pojištění za něj zaplatíte. Proč tomu tak je? Protože se zvyšuje pravděpodobnost, že způsobíte dopravní nehodu, a spolu s ní i případná výše způsobených škod. Na ceně pojištění se mimo výkonu projeví také druh motorky a rok její výroby.

Jak velké jsou limity?

Tento parametr by měl zajímat především vás jako řidiče, protože vám jasně řekne, na co vám pojistka bude stačit a na co už ne. Zákon stanovuje minimální limit 35 milionů korun na majetkové škody a 35 milionů korun na škody na zdraví a životě. Sice se to zdá jako velká částka, ale když dojde k opravdu velké nehodě, nemusí zdaleka stačit. 

Chcete nějaké doplňkové služby?

Cenu povinného ručení pochopitelně navyšují také doplňkové služby, které se k němu rozhodnete přidat. Asi největší zájem bývá o havarijní pojištění, které v případě vámi způsobené nehody slouží naopak k pokrytí škod na vašem voze. Nejedná se však pouze o havárie, havarijní pojištění se vztahuje i na škody způsobené přírodními živly a vandalismem nebo také na odcizení motorky.

Jste zodpovědný řidič?

Posledním faktorem, od kterého se odvíjí cena povinného ručení, jsou takzvané bonusy a malusy. Ty si jakožto řidič sbíráte sami za celou dobu, co máte sjednané povinné ručení, nezávisle na tom, u jaké společnosti - bonusy i malusy cestují s vámi. Jestliže jste už způsobili jednu či více dopravních nehod, naběhnou vám na konto malusy, které cenu pojištění zvyšují, protože jste rizikovější klient. Pokud však žádnou škodu nezpůsobíte, budou se vám naopak přičítat bonusy a ty cenu povinného ručení naopak snižují.

— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce denikPlus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohli jste přehlédnout

Družice Tiros 1 před šedesáti lety odstartovala novou éru. Díky ní se zlepšil život milionů lidí

Žárlivost a urážlivost nejsou ryze lidské vlastnosti. Tyto...

Rozbitá zahradní hadice může ještě posloužit. Snadno z ní...

Jahody lze pěstovat na zahradě i v truhlíku. Pokud se chcete...

Děti milují bunkry a schovky. Vytvořte jim vlastní domek v...

Za bohatou úrodou rajčat stojí i kvalitní a správná...

Plot z tújí vypadá jednotvárně. Stačí ale málo a bude na...