Systém značení pracoviště – pilíř úspěchu japonských firem

14. dubna 2018 | 04:23
Systém značení pracoviště je významnou částí procesů ve společnostech, požadavky na něj klade nejen legislativa, ale také mezinárodní standardy (např. ISO 9001) a tzv. procesní inženýrství. V době zvyšujícího se tlaku na rychlou expedici zboží, snižování nákladů na sklad a nízké nezaměstnanosti představující často nedostatečnou kapacitu, značení pracovišť je jedním ze způsobů, jak zefektivnit chod firmy s minimálními náklady.
Zavedení systému značení má pozitivní dopad na všechny firmy / Shutterstock

V době zavádění systému značení pracoviště je vhodné neomezit se na zákonem stanovená „minima“, ale již aplikovat i doporučení, která se týkají značení pohybu po pracovišti či značení objektů umístěných na pracovišti. Legislativa často řeší pouze ty části, které mohou mít negativní dopad na zdraví pracovníků, již však neřeší synchronizaci pohybu pracovníků ve skladu zaručující plynulý a efektivní pohyb zboží. 

Metoda od Toyoty dnes slaví úspěch v celém světě

Málokdo ví, že propracované systémy značení pracovišť jsou jedním z pilířů úspěchu japonských firem, jež jsou pověstné pro svou efektivitu. Za zmínku v tomto směru stojí TPS, systém vyvinutý společností Toyota, který dnes aplikují firmy z celého světa či metodu 5S z dílny společnosti Brady Worldwide Inc., kterou rovněž aplikují firmy ze všech koutů světa a jež bývá dávána za vzor jednoduché metody systému značení s minimálními nároky na zavedení.

Systém značení jako „nultý“ krok v robotizaci provozu

Propracovaný systém značení podnikatelům rovněž pomáhá identifikovat slabá místa v procesech, např. neefektivní expedice zboží, nadměrný pohyb techniky ve skladu, tzv. úzká hrdla ve skladu apod. Zkušenosti ze Západu rovněž ukazují, že systémy značení rovněž pomáhají s robotizací pracovního prostředí. Jak je známo, stroje potřebují jasně definovaná pravidla, což v oblasti systému značení znamená jasně definované trasy pohybu v přesně definovaných intervalech či správná posloupnost plnění úkolů v jednotlivých částech skladu, výrobní haly apod.

Zavedení systému značení má pozitivní dopad i na malé firmy

 Bez ohledu na to, jak velká je Vaše firma, pokud nemáte zaveden systém značení v prostorech, kde se pohybují zaměstnanci či materiál, zvažte okamžitou nápravu. Nemusíte ihned měnit dispozice skladu či výrobní haly, začněte s tím, že veškeré zboží bude jasně označeno, regály budou vybaveny informačním listem o maximální nosnosti, vhodnosti pro jednotlivé typy skladování jednotlivých typů materiálu či zboží apod.

— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce denikPlus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohli jste přehlédnout

Pes je skutečný přítel člověka. Dokazuje to také nedávný výzkum

Výsadba česneku. Pozor na nejčastější chyby, kterých se...

Vyrobte kočkám jednoduché domácí pochoutky. Budou se...

Vypěstujte si doma citronovou trávu. Výborně chutná a...

Neobvyklé využití posekané trávy

Jak opravit píchlou duši, i když u sebe zrovna nemáte...

Slupky od brambor mají blahodárný vliv na kůži, prospějí...