Koupit byt před, nebo raději až po rekonstrukci?

27. září 2018 | 18:14
Stojíte zrovna nyní před otázkou rekonstrukce, nebo prostě jen přemýšlíte trochu dopředu a rozvažujete, jak se správně rozhodnout, až na plánovanou koupi bytu dojde? Každá situace je svým způsobem specifická, nicméně není vůbec od věci podívat se na pár praktických poznatků a tipů, které vám s rozhodováním pomohou.
Každá situace je svým způsobem specifická / Shutterstock

Není rekonstrukce jako rekonstrukce

Rozsah rekonstrukce a s tím související finanční náklady a další komplikace dokáže zkušenější oko poměrně dobře odhadnout. Neváhejte si ho k sobě domů pozvat a až pak se pusťte do práce. Částečnou rekonstrukci můžete provádět postupně, někdo si na mnohé práce dokonce troufne sám, ovšem pokud chcete dosáhnout opravdu dobrého výsledku, je třeba být k sobě sebekritičtí a nepouštět se do něčeho, co je nad vaše možnosti. Jistě, dají se koupit příručky typu: "Udělej si sám...", ovšem i snaha ušetřit by měla mít své hranice. Taková půjčka na rekonstrukci vám uvolní ruce a umožní vám investovat do kvalitní přestavby, která něco vydrží.

Když se rozhodnete provést rekonstrukci

Pokud jste se rozhodli zakoupit byt v původním stavu a provést v něm následně rekonstrukci, můžete se radovat z těchto VÝHOD:

  • Kupní cena bude určitě výrazně nižší, než kdybyste kupovali kompletně (nebo i jen částečně) zrekonstruovaný byt.
  • Rekonstrukci můžete provést podle svých představ a nemusíte se přizpůsobovat tomu, jak ji provedl někdo před vámi. Vyhnete se předělávkám toho, co skutečně nechcete.
  • V průběhu rekonstrukce můžete být přítomni a díky tomu máte dokonalou kontrolu nad kvalitou dodaného a použitého materiálu i nad prováděním prací.


Musíte se ale smířit s tím, že provádění rekonstrukce bytu s sebou přináší i nějaké NEVÝHODY, s nimiž je třeba počítat při koupi bytu v původním stavu:

  • Pokud budete provádět důkladnou rekonstrukci, rozhodně se nemůžete nastěhovat do bytu hned. Rekonstrukce vám zabere spoustu času.
  • Užijete si administrativy na úřadech a při zajišťování všeho potřebného.
  • Budete muset dávat hodně pozor, abyste se vešli do plánovaného rozpočtu.
  • Nikdy nevíte, jaký bude nakonec výsledek. Ve hře je mnoho faktorů a vlivů.
  • I když se cítíte být kreativní, pokud nejste bytový architekt a stavitel v jedné osobě, úplně sami to nejspíš nezvládnete.

Pokud se rozhodnete koupit už rekonstruovaný byt

U již zrekonstruovaného bytu víte, do čeho jdete. Hotový byt si můžete detailně prohlédnout. Rozpočet se zásadním způsobem už nezmění a hned po vyřízení nutných formalit se můžete stěhovat. Že vám ještě nějaké peníze chybí a máte strach, aby se neobjevil jiný solventní zájemce? I tady vám může vytrhnout ten příslovečný trn z paty vhodně zvolená půjčka. K dispozici je na českém trhu dokonce i půjčka pro lidi v insolvenci. Když vše promyslíte, určitě zbudou peníze i na případné předělávky. Navíc ani ty se nemusejí provést hned. Menší kosmetické úpravy lze provést po nastěhování.

A že máte k půjčkám tak nějak podezíravý a váhavý vztah? To je v pořádku, pochopitelně nelze doporučit, abyste bezhlavě skočili hned po první nabídce, která od pohledu vypadá zajímavě. Ovšem jak se v půjčkách vyznat a jak je vzájemně porovnat, když nechcete naletět? Šikovnou pomůckou je úvěrová kalkulačka neboli online srovnání půjček včetně úrokových sazeb. Pouze si z přehledné tabulky nabídek vyberete přesně tu půjčku, která vám bude ve všech ohledech dokonale vyhovovat. Čas investovaný do hledání a vybírání se zcela jistě bohatě zúročí. Nemluvě o tom, že pořízení vysněného bytu rozhodně není malou investicí. Pak už nezbývá nic jiného než mít radost z bydlení, které dokonale vyhovuje vašim představám.

— komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Redakce denikPlus.cz neovlivňuje jejich obsah ani není jejich autorem.

Komerční sdělení je inzertní formát, který umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na větší ploše, než nabízí klasická bannerová reklama.

Články jsou viditelně odděleny. Nesmí být v rozporu s dobrými mravy a zásadami, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst a zároveň jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá ani klamavá.

Reklama

Mohli jste přehlédnout

Oto Klempíř: 17. listopad je pro mě nejvýznamnějším dnem v roce

Starý pařez na zahradě moc parády neudělá. Způsoby, jak se...

Rohlíky na sladko. Pochoutka za pár korun jen ze tří...

Kuchyňské skleněné panely – nápady pro malé a velké...

Pavučinky, plíseň nebo hnědnutí listů? Možná vaše...

Našli jste na zahradě ježka? Poradíme vám, jak mu pomoci...

Nalákejte si veverky na svou zahradu. Připravte jim krmítko a...